Categories Menu

O Laurencji

Koło Rodzinne „Laurencja” Oddział  Warmińsko-Mazurski PTTK w Olsztynie.

Witamy na naszej stronie.
Miło nam, że nas odwiedzasz. Koło Rodzinne „Laurencja” jest Kołem, w którym bardzo przyjemnie spędzają czas całe rodziny: małe i większe dzieci, ich rodzice, ciocie, wujkowie, babcie i dziadkowie. Naszym celem jest zaszczepienie już u najmłodszych dzieci nawyku wędrowania i poznawania przepięknej przyrody, która nas otacza.

  •  Od roku 1986 w każdą 3-cią niedzielę miesiąca odbywają się rajdy pod hasłem „Siedmiomilowe buty”, na których dzieci zdobywają dziecięcą odznakę turystyczną, pieczemy kiełbaski przy ognisku, organizujemy konkursy i zabawy dla dzieci.
  • Od roku 2009 w każdą 1-szą niedzielę miesiąca organizujemy rajdy z cyklu „Wędrówki Rodzinne”, w których uczestniczą całe rodziny.
  • W roku 2010 przejęliśmy cykl rajdów organizowanych przez kolegę Henia Bąka z Koła Grodzkiego pod nazwą „Rajd dla Wytrwałych”. Rajd ten cieszy się dużą popularnością wśród naszych wytrwałych, zaprawionych w wędrówkach turystach.
  • Od 18 lutego 2011r. ruszyliśmy z nowym cyklem rajdów „Laurencja by night”.  Są to rajdy wieczorne z latarkami organizowane w piątki.
  • Od 2011 roku organizujemy cyklicznie  krótkie rajdy rowerowe dla całych rodzin.
  • Od 28 września 2014 r.  ruszyliśmy z nowym cyklem wycieczek autokarowych w ramach Wędrówek Rodzinnych „Tajemnice miast i miasteczek Warmii i Mazur”

Co roku w długi majowy weekend wyruszamy na „Wyprawę Rodzinną w Polskę”. Organizujemy także wiele innych wędrówek pieszych, w tym Rodzinne wędrówki po Warmii i Mazurach, zwiedzamy wiele pięknych miejsc, chodzimy po górach i pływamy na spływach kajakowych.
Zarówno dzieci jak i dorośli zdobywają odznaki pieszej turystyki kwalifikowanej.
Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem działalności „Laurencji” odbywały się rajdy piesze, które już w 1986 r. prowadziła wieloletnia i zasłużona działaczka Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK, Basia Waśkowska. W owych rajdach wkrótce uczestniczyły już całe rodziny z dziećmi i tak narodził się cykl popularnych do dziś rajdów „Siedmiomilowe buty”. W trakcie tych wędrówek dzieci poznawały coraz więcej cioć i wujków, w niedługim więc czasie staliśmy się jedną wielką turystyczną Rodziną. Wtedy to powstał pomysł założenia Koła i w roku 1990  istnienie Koła Rodzinnego stało się faktem.  Dlaczego koło nazwano  „rodzinnym”?  Z pewnością przyczynia się do tego uczestnictwo w wyprawach całych rodzin. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że dla naszych najmłodszych turystów tytułowanie tych starszych „wujkiem” lub „ciocią” zawsze było po prostu naturalne.

Z czasem  członkom Koła przybywało latek, małe dzieci dorosły i rozproszyły się po świecie. Obecnie – po 28 latach na organizowane rajdy, nasi długoletni członkowie czyli babcie i dziadkowie przyprowadzają już swoje wnuczki i wnuki. 

Pierwszym prezesem Koła został Marek Łukasik, następnie od roku 1991 do 8 września 2007 r. funkcję tę pełniła Barbara Waśkowska, a obecnie Zdzisława Łukaszewska.